RESULTS

2018 Results

1 km Run

1 km Run awards for those 7 to 12 years of age.

  Girls Boys
1st Place Molly Cadeau Thomas Ludwig
2nd Place Emma St. Germaine John Ludwig
3rd Place Min Weynold Roen Shields

5 km Walk (click here for all results at sportstats)

There were 96 participants this year – 76 Female, 20 Male

1st Place Emma Dalgleish 36:30:00
2nd Place Connor Lynch 39:08:00
3rd Place Sabrina Sng 40:48:00

5 km Team Run (click here for all results at sportstats)

Medals are presented based on the average time for the best four team members.

1st place team: U14 Boys WCSC Talons (1:26:25)
Members: Thomas Hammell
Brennan Sutcliffe
Derek Arthur
Liam Cavangh
Sam Deganais
Rory Shields
Jace Letourneau
2nd place team: St. Gabriel (1:34:55)
Members: Nicolas Di Capua
Timothy Fischer
Anthony Farcas
Kayleigh Seeton
Ella Carrera
Mackenzie Kirtz
Russie Lee
3rd place team: U10b WCSC Talons (1:41:03)
Members: Byron Box
Samuel Fischer
Lukas Weyand
Will Brodersen
Elliott Bondy
Kackson Currier
Milo Salares

5 km Run (click here for all results at sportstats)

There were 469 participants this year – 203 Female, 266 Male

Overall Women Time Men Time
1st Place Jocylyn Giannoti 21:09 Thomas Steele 17:06
2nd Place Erin Carriere 21:48 Evan Raz 19:26
3rd Place Alexandra Williams 23:32 Reid Shouldice 19:32

For age group winners, medals are presented to 1st place winners only, excluding the overall winners.

1st in Age Group Women Men
10 and under Ella Carrera Callum O’Connor
11 – 13 Helen McCulligh William Ellis
14 – 16 Siobhan McIntyre Nicholas Phillips
17 – 19 Rielly Thompson Evan Hamilton
20 – 29 Jenna Findlay Matt Davies
30 – 39 Krista Ielo Phillip Troop
40 – 49 Kara Ruscher Jeremy Irving
50 – 59 Sharon Bell David Williams
60 – 69 Kathleen Lewis Michael Raz
70 + n/a David Rothwell

10 km Run (click here for all results at sportstats)

There were 90 participants this year – 42 Female, 48 Men

Overall Women Time Men Time
1st Place Sarah Gray 41:45 Judd Sjolund 37:32
2nd Place Susan Atherley 46:42 Brendon Howard 37:46
3rd Place Victoria Tuttle 46:58 Nic Hinsperger 40:49

For age group winners, medals are presented to 1st place winners only, excluding the overall winners.

1st in Age Group Women Men
19 and under Shelby Howard Liam Digiacinto
20 – 29 Danielle Whittemore Alex Pilon
30 – 39 Valerie Lalonde Stefan Bouffard
40 – 49 Sonia Waharte Colin Telfer
50 – 59 Anne Murphy Ian Smith
60 – 69 Val Hinsperger Brad Jones
70 + Louise Rachlis Alan Jowett

Cycling Events

5 km Cycle

Overall Women Men
1st Place Miley Delorme Lucas Oscroft
2nd Place Nicole Fournier Patrick Luckett
3rd Place Matt Luckett

18 km Cycle

Overall Women Men
1st Place Ruth Dajenais Rustom Mirza
2nd Place Nora Lara Daniel Meisenatimer
3rd Place Laura May Dave Meisenatimer

33 km Cycle

Overall Women Men
1st Place Karen Fenerty Colin Campbell
2nd Place Jene Vieve John Ellis
3rd Place Sarach Steal Blair Carroll

 

Detailed event results available at Sportstats for:

5 km walk,
5 km team,
5 km run,
and  10 km run

ARCHIVE RESULTS

Results 2017

RESULTS2017 Results Detailed event results are available at Sportstats for the5 km walk,5 km team,5 km run,and 10 km run Loonie Loop Loonie Loop awards for those 6 years of age and below.There were 33 participants this year. Age Group 1st Place 2nd Place 3rd Place 6...

Results 2016

RESULTS2016 Results Loonie Loop Loonie Loop awards for those 6 years of age and below. Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old Jaeger Benise Owen (#394) 5 years old Peter Huckriede Grace Bellomo 4 years old Brayan Bemrose Choen Parnell 3 years old Pippa Taylor Chloe...

Results 2015

RESULTS2015 Results Loonie Loop There were 34 entrants this year, 6 years of age and below.Ribbons were given out at the event. Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old Sam Fisher Felix Byers 5 years old Lilyam Twinning Sam Fischer 4 years old Peter Hackried Rhys...

Results 2014

RESULTS2014 Results Loonie LoopThere were 26 participants this year Age Group 1st Place 2nd Place 3rd Place 6 years old Ian Milne Jason Pardell Erica Clarke 5 years old Solamon Waydar Sam Fischer Rachel Freeman 4 years old Lucy Fischer Cody Briggs Max Pardell 3 years...

Results 2013

RESULTS2013 Results Loonie LoopThere were 32 participants this year Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old Riley Vanzuben Laura Andreadis 5 years old Josh Bradley Adam Vandrezon 4 years old Soloman Dwaydar Ethan Fuller 3 years old Lilly Twining Cody Briggs 2 years...

Results 2012

RESULTS2012 Results Loonie LoopThere were over 20 participants this year Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old bib# 1764 - Kayla Caughell bib# 1774 - Noah Vanderzon 5 years old bib# 833 - tell us your name bib# 826 - tell us your name 4 years old bib# 1760 - tell...

Results 2011

RESULTS2011 Results Loonie Loop Age Group1st Place2nd Place 6 years oldConnor McGillivaryCharlotte Dobson 5 years oldToby RichardsonAlicia Stel 4 years oldMatthew IrelandSimon Richardson 3 years oldJosh BradleyKarin Dobson 2 years oldEthan FallerEric Morin 1 km Run (7...

Results 2010

RESULTS2010 Results Loonie Loop run:   6 years old:  1st  – Daniel Preston Thomas     2nd  – Liam Russell     3nd  – Ethan James   5 years old:  1st  – William Bower     2nd  – Connor McGillivray     3nd  – Nathan Young   4 years old:  1st  – Jordan Van Vleet     2nd ...

Results 2009

RESULTS2009 Results Loonie Loop run:   6 years old:  1st  – Thomas Topping   5 years old:  1st  – Liam Russell   4 years old:  1st  – Jemma Smith   3 years old:  1st  – William Milletto   2 years old:  1st  – Owen Urbach 1 km race (7 to 12 years):   Girls:  1st  –...

Results 2008

RESULTS2008 Results 1 km race (12 years and under):   Girls: 1st – Charlee Heath, 2nd – Taylor Doran, 3rd – Logan Doran   Boys: 1st – Alex Jarvis, 2nd – Brendon Howard, 3rd - Jordan Fremont 5 km walk - Women:   Overall:  1st  – Nicky Hewish (0:44:09)      2nd  – Sarah...

Results 2007

RESULTS2007 Results Highest Pledge Earnings:   Julia Cheeseman and Tim Bramble 5 km cycle:   1st – Alex McComb, 2nd - Dave McComb, 3rd – Allison Downing 14 km cycle:   1st – Alan Krueger, 2nd – Ian Stonebridge, 3rd - Erick McGowan Loonie Loop run:   6 years old:  1st ...

Results 2006

RESULTS2006 Results Pledge winners: Winner of the one-year all-inclusive membership at the Kanata YM/YWCA, for highest pledge earnings: Julia Cheeseman. Runner-up pledge earner who won the barbecue donated by DEKA Home Building Centre: Mary Porritt 5 km cycle winners:...