RESULTS

2017 Results

Detailed event results are available at Sportstats for the
5 km walk,
5 km team,
5 km run,
and 10 km run

Loonie Loop

Loonie Loop awards for those 6 years of age and below.
There were 33 participants this year.

Age Group 1st Place 2nd Place 3rd Place
6 years old Patrick Cam Katelyn Mills
5 years old Justin Asher Cohen Pardel Lucian Deproix
4 years old Pippa Taylor Maddy Fisher Saah Lackett
3 years old Xavier Mochdrake n/a n/a
2 years old Joel Desousa n/a n/a

1 km Run

1 km Run awards for those 7 to 12 years of age.
There were 25 participants this year.

  Girls Boys
1st Place Ratchel Lambley William Ellis
2nd Place Aimy Witl Isaish Lewis
3rd Place Rutenda Latmort Tatenda Latrope

5 km Walk (click here for all results at sportstats)

There were 107 participants this year – 78 Female, 29 Male

1st Place Janet Sullivan 37:19
2nd Place Sabrina Sng 41:51
3rd Place Wayne Brohart 41:51

5 km Team Run (click here for all results at sportstats)

Medals are presented based on the average time for the best four team members.

1st place team: U13 Boys WCSC Talons (1:30:07)
Members: Lucas Ross
Connor Criag
Thomas Hammell
Dylan Moloughney
Derek Arthur
Nicholas Gaiarsa
Liam Cavangh
2nd place team: South Carleton HS (1:32:10)
Members: Rory Smith
Nathan Woods
Mitchell Tyler
Nehemiah Omakor
Shane Beresford
Kacey Charland
Ajmal Saparno
3rd place team: St. Gabriel (1:35:55)
Members: August Schmidt
Rowan Kovacs
Regan Moncrieff
Lucus Heydarynejad
Kayleigh Seeton
Nicolas Dicapua
Akeem Ahmed

5 km Run (click here for all results at sportstats)

There were 312 participants this year – 147 Female, 165 Male

Overall Women Time Men Time
1st Place Heather Low 20:41 Thomas Steele 17:12
2nd Place Haileigh Chenier 21:24 Alex Santos 18:56
3rd Place Heather Larmer 21:40 Kyle Lamprecht 20:28

For age group winners, medals are presented to 1st place winners only, excluding the overall winners.

1st in Age Group Women Men
10 and under Regan Moncrieff Elias Lummack
11 – 13 Isabelle Browne Lucas Ross
14 – 16 Jordyn Waines Michael Steele
17 – 19 Erin Janna Flynn Graham
20 – 29 Allyson Moore Derek Ensing
30 – 39 Jenny Weeks Kurt Kenny
40 – 49 Erin Carriere Andrew Mackay
50 – 59 Sharon Bell Terry Stewart
60 – 69 Jane Cook Bob Chanter
70 + n/a David Rothwell

10 km Run (click here for all results at sportstats)

There were 88 participants this year – 39 Female, 49 Men

Overall Women Time Men Time
1st Place Catherine Bell 49:20 Brendon Howard 37:43
2nd Place Rebecca Lockhart 49:59 David Brown 40:35
3rd Place Heather Adeney 50:20 Richard Bellefeuille 42:39

For age group winners, medals are presented to 1st place winners only, excluding the overall winners.

1st in Age Group Women Men
19 and under Sarah Wimmi Reid Shouldice
20 – 29 Katie Koenjer Darcy Colwell
30 – 39 Tara Bonsor Mark Brownlee
40 – 49 Lyne Michaud Ted Radstake
50 – 59 Linda Martin Ian Smith
60 – 69 Lisa Patterson David Robinson
70 + Louise Rachlis Phil Gregory

Cycling Events

5 km Cycle

Overall Women Men
1st Place Sylvie Lakance Daniel Meisenheimer
2nd Place Sarah Luckett Wyatt Lummack
3rd Place Nochole Pardell Jackson Pardell

18 km Cycle

Overall Women Men
1st Place Rebeca Lloyd Rustom Mirza
2nd Place Diana Lloyd Riaan Mirza
3rd Place Laura May Jan Ramsey

33 km Cycle

Overall Women Men
1st Place Herzel Elliott Cohn Cambell
2nd Place Arlene Stedman John Ellis
3rd Place Kistin Goff Ben Britton

 

Detailed event results available at Sportstats for:

5 km walk,  
5 km team,  
5 km run,  
and  10 km run

ARCHIVE RESULTS

Results 2018

RESULTS2018 Results 1 km Run 1 km Run awards for those 7 to 12 years of age.   Girls Boys 1st Place Molly Cadeau Thomas Ludwig 2nd Place Emma St. Germaine John Ludwig 3rd Place Min Weynold Roen Shields 5 km Walk (click here for all results at sportstats) There were 96...

Results 2016

RESULTS2016 Results Loonie Loop Loonie Loop awards for those 6 years of age and below. Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old Jaeger Benise Owen (#394) 5 years old Peter Huckriede Grace Bellomo 4 years old Brayan Bemrose Choen Parnell 3 years old Pippa Taylor Chloe...

Results 2015

RESULTS2015 Results Loonie Loop There were 34 entrants this year, 6 years of age and below.Ribbons were given out at the event. Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old Sam Fisher Felix Byers 5 years old Lilyam Twinning Sam Fischer 4 years old Peter Hackried Rhys...

Results 2014

RESULTS2014 Results Loonie LoopThere were 26 participants this year Age Group 1st Place 2nd Place 3rd Place 6 years old Ian Milne Jason Pardell Erica Clarke 5 years old Solamon Waydar Sam Fischer Rachel Freeman 4 years old Lucy Fischer Cody Briggs Max Pardell 3 years...

Results 2013

RESULTS2013 Results Loonie LoopThere were 32 participants this year Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old Riley Vanzuben Laura Andreadis 5 years old Josh Bradley Adam Vandrezon 4 years old Soloman Dwaydar Ethan Fuller 3 years old Lilly Twining Cody Briggs 2 years...

Results 2012

RESULTS2012 Results Loonie LoopThere were over 20 participants this year Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old bib# 1764 - Kayla Caughell bib# 1774 - Noah Vanderzon 5 years old bib# 833 - tell us your name bib# 826 - tell us your name 4 years old bib# 1760 - tell...

Results 2011

RESULTS2011 Results Loonie Loop Age Group1st Place2nd Place 6 years oldConnor McGillivaryCharlotte Dobson 5 years oldToby RichardsonAlicia Stel 4 years oldMatthew IrelandSimon Richardson 3 years oldJosh BradleyKarin Dobson 2 years oldEthan FallerEric Morin 1 km Run (7...

Results 2010

RESULTS2010 Results Loonie Loop run:   6 years old:  1st  – Daniel Preston Thomas     2nd  – Liam Russell     3nd  – Ethan James   5 years old:  1st  – William Bower     2nd  – Connor McGillivray     3nd  – Nathan Young   4 years old:  1st  – Jordan Van Vleet     2nd ...

Results 2009

RESULTS2009 Results Loonie Loop run:   6 years old:  1st  – Thomas Topping   5 years old:  1st  – Liam Russell   4 years old:  1st  – Jemma Smith   3 years old:  1st  – William Milletto   2 years old:  1st  – Owen Urbach 1 km race (7 to 12 years):   Girls:  1st  –...

Results 2008

RESULTS2008 Results 1 km race (12 years and under):   Girls: 1st – Charlee Heath, 2nd – Taylor Doran, 3rd – Logan Doran   Boys: 1st – Alex Jarvis, 2nd – Brendon Howard, 3rd - Jordan Fremont 5 km walk - Women:   Overall:  1st  – Nicky Hewish (0:44:09)      2nd  – Sarah...

Results 2007

RESULTS2007 Results Highest Pledge Earnings:   Julia Cheeseman and Tim Bramble 5 km cycle:   1st – Alex McComb, 2nd - Dave McComb, 3rd – Allison Downing 14 km cycle:   1st – Alan Krueger, 2nd – Ian Stonebridge, 3rd - Erick McGowan Loonie Loop run:   6 years old:  1st ...

Results 2006

RESULTS2006 Results Pledge winners: Winner of the one-year all-inclusive membership at the Kanata YM/YWCA, for highest pledge earnings: Julia Cheeseman. Runner-up pledge earner who won the barbecue donated by DEKA Home Building Centre: Mary Porritt 5 km cycle winners:...