RESULTS

2015 Results

Loonie Loop

There were 34 entrants this year, 6 years of age and below.
Ribbons were given out at the event.

Age Group 1st Place 2nd Place
6 years old Sam Fisher Felix Byers
5 years old Lilyam Twinning Sam Fischer
4 years old Peter Hackried Rhys Bagshaw
3 years old Justin Fisher Brayah Bemrose
2 years old Sarah Luckett Brayden Theriault

1 km Run

There were 46 entrants this year, in the age category of 7 to 12 years.

  Girls Boys
1st Place Isabelle Browne Derek Arthur
2nd Place Kayla Caughell Ryan Lambley
3rd Place Nicole Luckett A.J. Monfette

5 km Walk (click here for all results at sportstats)

There were 51 entries this year

1st Place Noah D’Entremont 38:39
2nd Place Carolyn Lacaille 40:24
3rd Place Robert Sandles 45:20

5 km Team Run

There were 16 team entries this year.
Medals are presented based on the average time for the best four team members.

1st place team: WCSS Battye 1 (20:40)
Members: Cole Briggs
Dan Laccaille
George Liu
Jon Peacock
2nd place team: Ashton 4 (22:05)
Members: Logan Verch
Evan Hamilton
Reid Shouldice
Daryl Boszormenyi
3rd place team: WCSS Battye 3 (22:40)
Members: Damien Reithman
Evan Warkentin
Keegan Charbonneau
Jacob Cuffley

5 km Run (click here for all results at sportstats)

There were 402 entries this year

Overall Women Time Men Time
1st Place Emily Gibson 19:30 Alec Jarvis 16:41
2nd Place Hunter Jowett 20:24 Thomas Steele 18:57
3rd Place Katie Gibson 20:47 Cole Briggs 19:08

For age group winners, medals are presented to 1st place winners only, excluding the overall winners.

1st in Age Group Women Men
– 15 Chloe Ranahan Dan Lacaille
16 – 19 Charlotte Foster George Lin
20 – 29 Caila Palmer Peter Spiess
30 – 39 Christina Rehbein Paul Duarte
40 – 49 Heather Brown Richard Bellefeuille
50 – 59 Martha Palmer Murray Stonebridge
60 – 69 Suzanne Egan Jonas Barter
70 + Isabel Wilson Roy Thomas

10 km Run (click here for all results at sportstats)

There were 83 entries this year

Overall Women Time Men Time
1st Place Alexandra Mann 48:50 Geoff Riggs 37:13
2nd Place Lyne Michaud 49:09 Kevin Malloy 37:46
3rd Place Alana Devenny 51:37 Andrew Armstrong 37:51

For age group winners, medals are presented to 1st place winners only, excluding the overall winners.

1st in Age Group Women Men
– 15 Katie Devenny  
16 -19 Katelyn Barton Tom Carnegie
20 – 29 Marie-France Lavoie Costas Farassoglon
30 – 39 Margaret Syms Colin Telfer
40 – 49 Kirsten Devenny Terry Rushworth
50 – 59 Anna Wimmi Brad Jones
60 – 69 Terri Bolster Bruce Mason
70 +   Nick Hare

Cycling Events

There were 100 entries this year

5 km Cycle

1st Place 2nd Place 3rd Place
Calvin Ajersch did not stop did not stop

18 km Cycle

1st Place 2nd Place 3rd Place
Liam Russell Rich Russell Rian Mirza

33 km Cycle

1st Place 2nd Place 3rd Place
Colin Cambell Rod Anderson Keith Fenerty

 

Detailed event results available at SportsStats for:

5 km walk,  
5 km run,  
and  10 km run

ARCHIVE RESULTS

Results 2018

RESULTS2018 Results 1 km Run 1 km Run awards for those 7 to 12 years of age.   Girls Boys 1st Place Molly Cadeau Thomas Ludwig 2nd Place Emma St. Germaine John Ludwig 3rd Place Min Weynold Roen Shields 5 km Walk (click here for all results at sportstats) There were 96...

Results 2017

RESULTS2017 Results Detailed event results are available at Sportstats for the5 km walk,5 km team,5 km run,and 10 km run Loonie Loop Loonie Loop awards for those 6 years of age and below.There were 33 participants this year. Age Group 1st Place 2nd Place 3rd Place 6...

Results 2016

RESULTS2016 Results Loonie Loop Loonie Loop awards for those 6 years of age and below. Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old Jaeger Benise Owen (#394) 5 years old Peter Huckriede Grace Bellomo 4 years old Brayan Bemrose Choen Parnell 3 years old Pippa Taylor Chloe...

Results 2014

RESULTS2014 Results Loonie LoopThere were 26 participants this year Age Group 1st Place 2nd Place 3rd Place 6 years old Ian Milne Jason Pardell Erica Clarke 5 years old Solamon Waydar Sam Fischer Rachel Freeman 4 years old Lucy Fischer Cody Briggs Max Pardell 3 years...

Results 2013

RESULTS2013 Results Loonie LoopThere were 32 participants this year Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old Riley Vanzuben Laura Andreadis 5 years old Josh Bradley Adam Vandrezon 4 years old Soloman Dwaydar Ethan Fuller 3 years old Lilly Twining Cody Briggs 2 years...

Results 2012

RESULTS2012 Results Loonie LoopThere were over 20 participants this year Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old bib# 1764 - Kayla Caughell bib# 1774 - Noah Vanderzon 5 years old bib# 833 - tell us your name bib# 826 - tell us your name 4 years old bib# 1760 - tell...

Results 2011

RESULTS2011 Results Loonie Loop Age Group1st Place2nd Place 6 years oldConnor McGillivaryCharlotte Dobson 5 years oldToby RichardsonAlicia Stel 4 years oldMatthew IrelandSimon Richardson 3 years oldJosh BradleyKarin Dobson 2 years oldEthan FallerEric Morin 1 km Run (7...

Results 2010

RESULTS2010 Results Loonie Loop run:   6 years old:  1st  – Daniel Preston Thomas     2nd  – Liam Russell     3nd  – Ethan James   5 years old:  1st  – William Bower     2nd  – Connor McGillivray     3nd  – Nathan Young   4 years old:  1st  – Jordan Van Vleet     2nd ...

Results 2009

RESULTS2009 Results Loonie Loop run:   6 years old:  1st  – Thomas Topping   5 years old:  1st  – Liam Russell   4 years old:  1st  – Jemma Smith   3 years old:  1st  – William Milletto   2 years old:  1st  – Owen Urbach 1 km race (7 to 12 years):   Girls:  1st  –...

Results 2008

RESULTS2008 Results 1 km race (12 years and under):   Girls: 1st – Charlee Heath, 2nd – Taylor Doran, 3rd – Logan Doran   Boys: 1st – Alex Jarvis, 2nd – Brendon Howard, 3rd - Jordan Fremont 5 km walk - Women:   Overall:  1st  – Nicky Hewish (0:44:09)      2nd  – Sarah...

Results 2007

RESULTS2007 Results Highest Pledge Earnings:   Julia Cheeseman and Tim Bramble 5 km cycle:   1st – Alex McComb, 2nd - Dave McComb, 3rd – Allison Downing 14 km cycle:   1st – Alan Krueger, 2nd – Ian Stonebridge, 3rd - Erick McGowan Loonie Loop run:   6 years old:  1st ...

Results 2006

RESULTS2006 Results Pledge winners: Winner of the one-year all-inclusive membership at the Kanata YM/YWCA, for highest pledge earnings: Julia Cheeseman. Runner-up pledge earner who won the barbecue donated by DEKA Home Building Centre: Mary Porritt 5 km cycle winners:...