RESULTS

2013 Results

Loonie Loop
There were 32 participants this year

Age Group 1st Place 2nd Place
6 years old Riley Vanzuben Laura Andreadis
5 years old Josh Bradley Adam Vandrezon
4 years old Soloman Dwaydar Ethan Fuller
3 years old Lilly Twining Cody Briggs
2 years old Ryan Norman Pieter Huckiede

1 km Run (7 to 12 years)
There were 60 entries this year

  Girls Boys
1st Place Charlie Creed A. J. Monfette
2nd Place Tiana Michalska Cole Davies
3rd Place Elodie Auge Nicholas Bradley

5 km Walk
There were 59 entries this year

  Women Men
1st Place Jordyn Deaveiro
0:25:49.8
Josh Bradley
0:34:42.7
2nd Place Megan Frost
0:27:45.4
Leigh Finlay
0:40:40.4
3rd Place Janet Sullivan
0:38:41.1
Hugh O’Donnell
0:42:20.2

5 km Team Run
There were 14 team entries this year.
Medals are presented to the first team, based on their best four members.

1st place team: WCSS-Battye2
Members: Oliver Hewish
Ben Ivany
Harlem Turner
Micheal Burke

5 km Run
There were 423 entries this year

Overall Women Time Men Time
1st Place Susan Atherley 20:44.7 Brendon Howard 16:45.4
2nd Place Katie Gibson 20:47.3 Richard Charette 17:39.1
3rd Place Emily Gibson 20:49.8 Graham Spaull 18:07.1
1st in Age Group Women Men
12 – 15 Shelby Howard Khalid El Hamad
16 -19 Sarah Bird Carlos Vervloet
20 – 29 Caila Palmer Joshua Mintha
30 – 39 Krista Ielo William Reyno
40 – 49 Brigit Kumhyr Harold Walker
50 – 59 Martha Palmer Michael Wright
60 + Theresa Peluso Geoff Wonnacott

10 km Run
There were 112 entries this year

Overall Women Time Men Time
1st Place Alexandra Mc Gowan 43:44.1 Christian Galley 35:37.5
2nd Place Anne Murphy 44:32.4 Alec Jarvis 36:02.2
3rd Place Diane Ste-Marie 47:36.4 Andrew Armstrong 37:27.0
1st in Age Group Women Men
12 – 15 Alana Deveny Nathaniel Gordon
16 -19 Lizzy Turner Tom Carnegie
20 – 29 Megan Downing Terence Rea
30 – 39 Lyne Michaud Tanguay Francis
40 – 49 Kim Bonin Kevin Malloy
50 – 59 Lise Patterson Danny Sheehan
60 + Kassie Davies Barry Bruce

Cycling Events
There were 153 entries this year

5 km Cycle

1st Place 2nd Place 3rd Place
Liam Russell Connor Knight Logan Lacroix

18 km Cycle

1st Place 2nd Place 3rd Place
Toby Sutherland Don Sutherland Noah Hunt

33 km Cycle

1st Place 2nd Place 3rd Place
John Ellis Kieth Fenerty Robert Strecher

Detailed event results available at SportsStats for:

5 km walk,  
5 km run,  

and  10 km run

ARCHIVE RESULTS

Results 2018

RESULTS2018 Results 1 km Run 1 km Run awards for those 7 to 12 years of age.   Girls Boys 1st Place Molly Cadeau Thomas Ludwig 2nd Place Emma St. Germaine John Ludwig 3rd Place Min Weynold Roen Shields 5 km Walk (click here for all results at sportstats) There were 96...

Results 2017

RESULTS2017 Results Detailed event results are available at Sportstats for the5 km walk,5 km team,5 km run,and 10 km run Loonie Loop Loonie Loop awards for those 6 years of age and below.There were 33 participants this year. Age Group 1st Place 2nd Place 3rd Place 6...

Results 2016

RESULTS2016 Results Loonie Loop Loonie Loop awards for those 6 years of age and below. Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old Jaeger Benise Owen (#394) 5 years old Peter Huckriede Grace Bellomo 4 years old Brayan Bemrose Choen Parnell 3 years old Pippa Taylor Chloe...

Results 2015

RESULTS2015 Results Loonie Loop There were 34 entrants this year, 6 years of age and below.Ribbons were given out at the event. Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old Sam Fisher Felix Byers 5 years old Lilyam Twinning Sam Fischer 4 years old Peter Hackried Rhys...

Results 2014

RESULTS2014 Results Loonie LoopThere were 26 participants this year Age Group 1st Place 2nd Place 3rd Place 6 years old Ian Milne Jason Pardell Erica Clarke 5 years old Solamon Waydar Sam Fischer Rachel Freeman 4 years old Lucy Fischer Cody Briggs Max Pardell 3 years...

Results 2012

RESULTS2012 Results Loonie LoopThere were over 20 participants this year Age Group 1st Place 2nd Place 6 years old bib# 1764 - Kayla Caughell bib# 1774 - Noah Vanderzon 5 years old bib# 833 - tell us your name bib# 826 - tell us your name 4 years old bib# 1760 - tell...

Results 2011

RESULTS2011 Results Loonie Loop Age Group1st Place2nd Place 6 years oldConnor McGillivaryCharlotte Dobson 5 years oldToby RichardsonAlicia Stel 4 years oldMatthew IrelandSimon Richardson 3 years oldJosh BradleyKarin Dobson 2 years oldEthan FallerEric Morin 1 km Run (7...

Results 2010

RESULTS2010 Results Loonie Loop run:   6 years old:  1st  – Daniel Preston Thomas     2nd  – Liam Russell     3nd  – Ethan James   5 years old:  1st  – William Bower     2nd  – Connor McGillivray     3nd  – Nathan Young   4 years old:  1st  – Jordan Van Vleet     2nd ...

Results 2009

RESULTS2009 Results Loonie Loop run:   6 years old:  1st  – Thomas Topping   5 years old:  1st  – Liam Russell   4 years old:  1st  – Jemma Smith   3 years old:  1st  – William Milletto   2 years old:  1st  – Owen Urbach 1 km race (7 to 12 years):   Girls:  1st  –...

Results 2008

RESULTS2008 Results 1 km race (12 years and under):   Girls: 1st – Charlee Heath, 2nd – Taylor Doran, 3rd – Logan Doran   Boys: 1st – Alex Jarvis, 2nd – Brendon Howard, 3rd - Jordan Fremont 5 km walk - Women:   Overall:  1st  – Nicky Hewish (0:44:09)      2nd  – Sarah...

Results 2007

RESULTS2007 Results Highest Pledge Earnings:   Julia Cheeseman and Tim Bramble 5 km cycle:   1st – Alex McComb, 2nd - Dave McComb, 3rd – Allison Downing 14 km cycle:   1st – Alan Krueger, 2nd – Ian Stonebridge, 3rd - Erick McGowan Loonie Loop run:   6 years old:  1st ...

Results 2006

RESULTS2006 Results Pledge winners: Winner of the one-year all-inclusive membership at the Kanata YM/YWCA, for highest pledge earnings: Julia Cheeseman. Runner-up pledge earner who won the barbecue donated by DEKA Home Building Centre: Mary Porritt 5 km cycle winners:...